Jeśli kurs pary USD/EUR nadal będzie spadać, złoty również może tracić

Komentarze walutowe
29. 01. 2024 | Tomas Kudela

Wartość złotego zależy obecnie od zachowania pary USD/EUR - jeśli kurs tej pary nadal będzie spadać, złoty również może tracić na wartości, ocenia analityk ProStream Tomasz Kudela.

Tomáš Kudela
Tomáš Kudela

"Amerykańska gospodarka cały czas rośnie, co oddala perspektywę cięcia stóp za oceanem. W efekcie dolar zyskuje na wartości wobec wszystkich walut. Również wobec złotego, który traci także wobec euro. Jego dalsze losy zależą od tego jak zachowa się para USD/EUR" - napisał Kudela w komentarzu.

Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu nie zmienił kosztu pieniądza i pozostawił stopy procentowe bez zmian. Nikt nie spodziewał się innego scenariusza, EBC ma związane ręce, bo w grudniu inflacja w strefie euro niespodziewanie poszła w górę. Sprzeczne dane płyną z gospodarki. Opublikowane w tym tygodniu dane PMI dla Europy, lepsze niż oczekiwano szczególnie w obszarze produkcji przemysłowej, dają pewne nadzieje, że gospodarka UE powoli zaczyna wychodzić ze stagnacji. Z drugiej strony Christine Lagarde, szefowa EBC, powiedziała po posiedzeniu banku, że "jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o obniżkach stóp procentowych", choć zauważyła, że ryzyka związane z wzrostem gospodarczym pozostają w negatywnym trendzie, przypomniał analityk.

"Rynki obstawiają, że do pierwszych cięć stóp w strefie euro dojdzie w kwietniu. Łącznie do końca roku mają one spaść o 140 pkt bazowych" - napisał.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych pierwsze obniżki oczekiwane są w maju. To znaczące przesunięcie terminów wobec prognoz z grudnia 2023 r. Wtedy inwestorzy mocno grali pod scenariusz cięć już na marcowym posiedzeniu FED. Napływ danych makro od początku tego roku sukcesywnie negatywnie weryfikuje te założenia. Amerykańska gospodarka trzyma się nad podziw krzepko i FED nie widzi żadnych powodów, żeby zmieniać politykę monetarną w celu wspierania wzrostu gospodarczego, czytamy dalej w komentarzu.

W czwartek na rynek trafiły kolejne dane, które oddalają perspektywę szybkich cięć. W grudniu PKB amerykańskiej gospodarki wzrósł o 3,3% wobec oczekiwanych 2% (są to dane annualizowane). Rynek walutowy zareagował oczywiście wzrostem wartości dolara, który umocnił się wobec wszystkich głównych walut. Od początku roku urósł już o 2%. Kurs EUR/USD kluczowy dla naszego złotego oddala się od poziomu 1,09.

"Jeśli kurs tej pary nadal będzie spadać złoty również może tracić na wartości. W czwartek kurs złotego poszedł w dół i wobec euro i USD. Na koniec wczorajszej sesji euro kosztowało 4,38 zł, a dolar 4,03 zł" - zakończył Kudela.

Źródło: investing.com, inwestycje.pl, stooq.pl

LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share