Euro po 4,9 zł na koniec marca - przewiduje Lukas Kovanda, główny analityki ProStream®

Komentarze walutowe
16. 02. 2023 | Lukas Kovanda

Złoty, który od początku roku osłabił się wobec euro o 1,8 proc., będzie nadal tracił na wartości. Na koniec kwartału za euro trzeba będzie zapłacić 4,9 zł – uważa dr Lukas Kovanda, główny analityk ProStream, platformy wymiany walut dla MŚP.

Dr Lukas Kovanda, główny analityk ProStream
Dr Lukas Kovanda, główny analityk ProStream

W minionym tygodniu za jednego złotego wystarczyło zapłacić mniej niż pięć czeskich koron. To najniższy kurs wymiany w historii. Zdaniem dr Lukasa Kovandy, głównego analityka ProStream - platfrormy wymiany walut dla MŚP, która od 2022 r. działa w Polsce, relacje między złotym i koroną czeską obrazują szerszy problem z jakim mierzy się polska waluta.

  • Narodowy Bank Polski nie zmienił stóp procentowych od początku września ubiegłego roku. Tylko dwa kraje w Europie utrzymały stopy na niezmienionym poziomie dłużej niż Polska: Ukraina i Czechy. O ile jednak w Czechach odnotowano spadek inflacji bazowej, to w Polsce nie ma oznak spadku cen – przestrzega dr Lukas Kovanda. Według niego wysoka inflacja w połączeniu z brakiem aktywnej polityki monetarnej to niebezpieczna kombinacja dla naszej waluty. Za złudne uważa przekonanie, iż Polska, jako jedyny kraj Unii Europejskiej, w cudowny sposób zdusiła inflację i może sobie pozwolić na wstrzymanie podwyżek stóp procentowych. Grudniowe dane Eurostatatu zdają się potwierdzać tę tezę. Co prawda na Węgrzech, w krajach Bałtyckich i w Czechach inflacja jest wyższa niż w Polsce, jednak rynek walutowy zupełnie inaczej ocenia sytuację, o czym świadczy spadek kursu złotego. Od początku roku złoty osłabił się wobec euro o 1,8 proc., podczas gdy czeska korona umocniła się dokładnie tyle samo – 1,8 proc. Forint poszedł w górę jeszcze wyżej, bo o 3,2 proc.
  • Niechęć banku centralnego do podnoszenia stóp będzie nadal osłabiała złotego. Szczególnie, że prezydent Andrzej Duda ogłosił w ubiegły piątek, że przesłał ustawę o sądzie najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego. W krótkim terminie decyzja ta blokuje dostęp Polsce do 35 mld zł unijnej pomocy – mówi Lukas Kovanda. Uważa on, że jest duże prawdopodobieństwo, że złoty osłabi się wobec euro do 4,9 zł na koniec marca. Umocni się nieco w drugiej połowie roku, ale na koniec 2023 r. wróci do poziomu 4,9 zł.
  • Oznaczałoby to, że złoty osłabi się wobec euro do najniższego poziomu od początku pandemii COVID-19 w marcu 2020 r. – mówi Lukas Kovanda. Platforma Prostream, oferująca usługi wymiany i transferu walut dla firm, jest częścią czeskiej grupy finansowej SAB Finance, lidera wymiany walut w Czechach.
LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share