Euro po 4,70 zł w maju i 4,72 zł w czerwcu - przewiduje Lukas Kovanda, główny analityk ProStream®

Komentarze walutowe
03. 03. 2023 | Lukas Kovanda

Dobre wieści z Chin i mniej korzystne z Niemiec skokowo podbiły kurs złotego. W perspektywie najbliższych miesięcy jest on jednak nie do utrzymania, ocenia główny analityk ProStream – platformy wymiany walut dla firm MŚP – Lukas Kovanda. Według niego, Zakładany poziom kurs złoty-euro w maju to 4,7 zł, a w czerwcu 4,72 zł.

Dr Lukas Kovanda, główny analityk ProStream
Dr Lukas Kovanda, główny analityk ProStream

Pierwszego marca złoty umocnił się wobec euro o 0,68% i był to najwyższy dzienny skok od połowy listopada 2022 r. Dobry dzień miały też czeska korona i forint węgierski, które zyskały odpowiednio 0,59% i 1,41%. Forint nie zaliczył tak dużego wzrostu od stycznia bieżącego roku, a korona od połowy sierpnia 2022 r.

„Waluty regionu CEE bardzo dobrze radzą sobie w relacji do euro od początku bieżącego roku, bijąc pod tym względem wszystkie waluty europejskie, wliczając w to szwedzką, norweską i duńską koronę, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego” – wskazał Kovanda.

Wzrost kursu złotego wobec euro w ostatnich dniach napędzany był danymi z Chin i Niemiec. Chińska gospodarka nadspodziewanie dobrze wchodzi w okres popandemiczny. Jeszcze w styczniu wydawało się, że ożywienie w produkcji i konsumpcji, po miesiącach drakońskich obostrzeń i lockdownów, będzie co najwyżej umiarkowane. W lutym nastąpiła istotna poprawa warunków w chińskiej gospodarce co przełożyło się na nastroje wśród menedżerów. Wskaźnik PMI, będący pomiarem oczekiwań co do przyszłej koniunktury wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2012 r.

„Lutowe dane stanowią przekonujący dowód, że pocovidowe otwarcie gospodarki, wbrew obawom, nie doprowadzi do dalszego pogorszenia koniunktury w Państwie Środka. A to są dobre informacje także dla walut regionu CEE” – ocenia główny analityk.

Według niego stanie się tak dlatego, że pomyślne perspektywy chińskiej gospodarki mają istotny wpływ na poprawę koniunktury w Niemczech, które są ważnym partnerem handlowym Chin i kluczowym odbiorcą towarów od firm z krajów naszej części Europy. Ożywienie na niemieckim rynku będzie z kolei oznaczało wzrost popytu na import, a to poprawi perspektywy gospodarek naszego regionu i notowania ich walut.

Na kurs złotego i innych walut z regionu w ostatnich dniach miały też negatywne informacje płynące z Niemiec. Odczyt inflacji w lutym okazał się niespodziewanie wyższy niż prognozowano, co może przymusić Europejski Bank Centralny do zacieśnienia polityki monetarnej. W konsekwencji banki centralne regionu znajdą się pod presją utrzymywania stóp procentowych na obecnym wysokim poziomie lub nawet rozważenia ewentualnych podwyżek. Oznacza to, że środowisko wysokich stóp procentowych może utrzymać się dłużej niż wcześniej zakładano.

„Pomimo ostatnich wzrostów nasze prognozy zakładają osłabienie złotego w najbliższych miesiącach. Zakładany poziom kurs złoty-euro w maju to 4,70 zł, a w czerwcu 4,72 zł” – przewiduje Kovanda.

Źródło: stooq.pl, inwestycje.pl, investing.com

LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share