Minął rok od kiedy Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatnio obniżyła stopy procentowe w Polsce. Mimo to raty kredytowe nieznacznie maleją. Wyraźnie zaczną spadać w przyszłym roku.
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym wczoraj grudniowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. „Decyzja odzwierciedla wciąż wysoką presję inflacyjną w polskiej gospodarce, mimo że jej dynamika powoli słabnie” – mówi Tomasz Kudela, analityk ProStream, platformy wymiany walut dla firm.
Przewiduje, że pierwszych obniżek stóp procentowych możemy spodziewać się najwcześniej wiosną, gdy prognozowany spadek tempa wzrostu cen nabierze większej wyrazistości.
Maleją raty kredytów mimo stabilnych stóp procentowych
Choć stopy procentowe pozostają na wysokim poziomie od ponad roku, sytuacja kredytobiorców zaczyna się nieznacznie poprawiać. Wszystko za sprawą wskaźnika WIBOR6M, który w październiku spadł do 5,78 proc., najniższego poziomu w 2024 roku. Obniżenie tego wskaźnika wpływa na spadek rat kredytów hipotecznych opartych na zmiennej stopie procentowej.
Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również systematycznie maleje. Według danych Narodowego Banku Polskiego, średnia stawka spadła z 7,87 proc. w lipcu do 7,29 proc. w październiku. Nowo zaciągane kredyty mogą być jeszcze korzystniejsze pod względem oprocentowania, co jest dobrą wiadomością dla osób planujących zakup nieruchomości.
Kredyty o stałej stopie zyskują na popularności
Co ciekawe, jak podaje Związek Banków Polskich, aż 77 proc. nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych opiera się na stałej stopie procentowej. Dla tych kredytobiorców decyzje RPP o utrzymaniu lub zmianie stóp procentowych nie mają bezpośredniego wpływu na wysokość rat. Stabilność finansowa wynikająca z tego rozwiązania jest doceniana szczególnie w okresie dużej niepewności gospodarczej.
W przypadku obniżek stóp procentowych w przyszłości, posiadacze kredytów ze stałą stopą mogą nie odczuć korzyści, które będą dostępne dla kredytobiorców zaciągających zobowiązania oparte na zmiennym oprocentowaniu. Wyjściem z sytuacji jest refinansowanie kredytu na nowych, korzystniejszych warunkach, co wiąże się ze zmianą banku, albo co najmniej umowy kredytowej.
Co dalej z polityką monetarną?
Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych wskazuje na ostrożne podejście do walki z inflacją.
„Choć dynamika cen zaczyna słabnąć, nadal utrzymuje się na poziomie wymagającym restrykcyjnej polityki pieniężnej. Ewentualne luzowanie polityki monetarnej w 2025 r. będzie uzależnione od skuteczności dotychczasowych działań i wyraźniejszego spadku inflacji” – mówi Tomasz Kudela, z ProStream.
Dla kredytobiorców oznacza to dalsze monitorowanie wskaźników takich jak WIBOR, które mimo braku zmian w stopach procentowych mogą przynieść ulgę w domowych budżetach.
O ile spadną stopy w NBP, gdy RPP zacznie obniżać stopy w przyszłym roku?
„Rada może rozpocząć obniżki stóp procentowych w drugim kwartale. Decyzja o skali i terminie cięć i będą uzależnione od spadku inflacji do poziomu poniżej 3 proc. Sporo wyjaśni się po publikacji projekcji inflacyjnej w marcu. Zakładam, że stopy procentowe na koniec 2025 r. znajdą się w przedziale 4-4,5 proc.” – mówi Tomasz Kudela, z ProStream.
Jeśli do obniżek stóp dojdzie w maju, jak zakłada większość ekonomistów, kredytobiorcy odczują to w swoich budżetach dopiero po kilku miesiącach. Oprocentowanie kredytów hipotecznych zazwyczaj jest korygowane co sześć miesięcy. W międzyczasie raty będą maleć wraz ze spadkiem wskaźnika WIBOR6M. Aktualne prognozy, oparte o kontrakty terminowe, przewidują, że za pół rok wynosie on 4,97 proc.