Naszej walucie sprzyja spadek napięć globalnych, lekkie otrzeźwienie po rajdzie wywołanym wyborczym zwycięstwem Trumpa i relatywna siła polskiej gospodarki. To w krótkiej perspektywie. W dłuższym horyzoncie przed gospodarką stoją poważne wyzwania – ocenia Tomasz Kudela, analityk ProStream, platformy wymiany walut dla firm.
Dobiega końca jeden z najbardziej burzliwych miesięcy na rynku walutowym od kilku lat. Był to okres mocy dolara i słabości innych walut, przede wszystkim euro, które w listopadzie straciło do „zielonego” 3 proc. Wspólna waluta znalazła się na najniższym poziomie wobec dolara od dwóch lat.
W ślad za euro taniał złoty. Kurs dolara dobił aż do 4,2 zł. Euro zmierzało w kierunku 4,4 zł.
„Sytuacja powoli stabilizuje się. W tym tygodniu obserwujemy korektę na dolarze na szerokim rynku. Korzysta na tym złoty, który umocnił się do 4,30 wobec euro i 4,07 w stosunku do dolara” – mówi Tomasz Kudela, analityk ProStream, platformy wymiany walut dla firm.
Złoty ma szansę na dalsze umocnienie wobec głównych walut w najbliższych dniach. Wynika to z kilku czynników: słabnie napięcie na Bliskim Wschodzie, co osłabia awersję do ryzyka wśród inwestorów, postępuje refleksja nad skutkami “Trump-ekonomiki”, czyli wpływu na amerykańską prosperity po wprowadzeniu taryf celnych i poluzowaniu wewnętrznych regulacji, i wreszcie – polska gospodarka, w porównaniu do reszty Europy, ma solidne podstawy wzrostu. Dodatkowo złotemu sprzyja napływ potężnego strumienia funduszy z KPO. „Złoty może przełamać poziom 4,29 EUR/PLN” – uważa Tomasz Kudela, z ProStream.
Umocnieniu złotego sprzyja też uśpienie na rynkach walutowych związane z przerwą w handlu w USA w związku ze Świętem Dziękczynienia.
Tomasz Kudela zwraca uwagę na ryzyka dla złotego w dłuższej perspektywie. Gospodarka wydaje się być w dobrej kondycji, jednak napędzana jest wysokim deficytem budżetowym.
„Problemem jest to, że silny wzrost agregatu M3, raportowany przez NBP, który obrazuje poziom pieniądza gotówkowego w obiegu, wspiera politykę wysokich stóp procentowych i generuje konflikt między polityką fiskalną a monetarną. W konsekwencji obniża skuteczność obu i może w przyszłości stwarzać dodatkowe problemy. Wzrost M3 na poziomie 7,8 proc. wyklucza obniżki stóp procentowych w najbliższej przyszłości. Chyba że nastąpi bardzo silny wzrost PKB, znacznie wyższy niż obecnie notowany w Polsce” – ocenia Tomasz Kudela, z ProStream.
Platforma ProStream, oferująca usługi wymiany i transferu walut dla firm, jest częścią czeskiej grupy finansowej SAB Finance, lidera wymiany walut w Czechach. Od 2022 r. działa na polskim rynku, oferując bezpłatne przelewy SWIFT i wymianę walut.