ProStream: Złoty może umocnić się do 4,25 PLN/EUR

Komentarze walutowe
10. 05. 2024 | Tomas Kudela

Pojawiają się pierwsze oznaki osłabienia koniunktury w USA, co automatycznie zwiększa nadzieje na obniżki stóp przez FED. W konsekwencji dolar słabnie, co prowadzi do wzrostu wartości euro. Za nim idzie złoty. Poziom 4,30 EURPLN został ponownie przekroczony. Czas na kolejne punkty oporu: 4,27 i 4,25 - prognozuje Tomasz Kudela, analityk Prostream, platformy wymiany walut dla firm.

Tomáš Kudela, analityk ProStream
Tomáš Kudela, analityk ProStream

Początek tygodnia był stosunkowo spokojny na rynkach walutowych ze względu na brak istotnych danych makroekonomicznych z gospodarki światowej i polskiej. Również sytuacja geopolityczna nie miała znaczącego wpływu na kursy walut, choć nieco nerwowo zrobiło się w poniedziałek w związku ze wzrostem napięć w Strefie Gazy, co umocniło dolara i osłabiło waluty krajów wschodzących. Złoty osłabił wobec euro do 4,31 zł i do 4,01 zł wobec dolara. W kolejnych dniach kurs ustabilizował się na tych poziomach.

„Rynki czekają na nowe informacje z amerykańskiej gospodarki. Pierwszy zestaw ważniejszych danych ekonomicznych poznamy w połowie przyszłego tygodnia, gdy opublikowane zostaną dane dotyczące inflacji konsumenckiej CPI, inflacji producentów PPI oraz sprzedaży detalicznej. Odczyt będzie istotnym wskaźnikiem, czy gospodarka USA spowalnia i czy w związku z tym FED zacznie luzować politykę monetarną nieco szybciej” – mówi Tomasz Kudela, analityk ProStream platformy wymiany walut dla firm.

Rynki z niecierpliwością wyczekują nawet najmniejszych sygnałów świadczących o hamowaniu koniunktury w USA. Najlepszym przykładem są czwartkowe dane o tygodniowym zestawieniu liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych Amerykanów. Jak podał Departament Pracy, liczba ubiegających się o finansowe wsparcie wzrosła z 209 tys. do 231 tys. To znacznie powyżej oczekiwanych 212 tys.

„Kurs dolara do euro dość żywo zareagował na słabsze dane z rynku pracy w USA, które ożywiły nadzieje na dwie obniżki stóp procentowych w tym roku. Wspólna waluta umocniła się o 0,28 proc. do 1,0775. Każda informacja zwiększająca szanse pierwszej obniżki będzie napędzała euro. Poziom 1,080 może zostać przełamany, jeśli negatywne dane z amerykańskiej gospodarki potwierdzą się w przyszłym tygodniu” – ocenia Tomasz Kudela, z ProStream.

Na osłabieniu dolara skorzystał złoty. Euro było handlowane w czwartek już poniżej 4,30. Kurs dolara spadł do 3,97.

„Rynki poszukują miejsca na ulokowanie pieniędzy, gdy cykl łagodzenia w USA się rozpocznie. A złoty z prognozą wysokich stóp procentowych przez resztę tego roku, wsparty o silną gospodarkę, może być dobrym aktywem dla inwestorów. Kurs może zbliżyć się nawet do 4,25 PLN/EUR, jeśli w kolejnych dniach pojawi się więcej złych wieści z amerykańskiej gospodarki” – ocenia analityk ProStream.

Platforma ProStream, oferująca usługi wymiany i transferu walut dla firm, jest częścią czeskiej grupy finansowej SAB Finance, lidera wymiany walut w Czechach. Od 2022 r. działa na polskim rynku, oferując bezpłatne przelewy SWIFT i wymianę walut.

Źródło: investycje.pl, stooq.pl, pl.investing.com

LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share