Komentarz FX ProStream

Komentarze walutowe
04. 07. 2025 | Tomasz Kudela

NBP obniżył stopy procentowe o 25 pb do poziomu 5,00% na podstawie zaktualizowanej prognozy. Głównym powodem jest niższa oczekiwana inflacja w tym i kolejnych latach. Rynek pracy w USA pozostaje solidny – stopa bezrobocia niespodziewanie spadła, mimo że oczekiwano wzrostu. To komplikuje obniżki stóp procentowych, których głośno domaga się Donald Trump.

inż. Tomáš Kudela, analityk ProStream
inż. Tomáš Kudela, analityk ProStream

NBP zaskakuje obniżką stóp

Na lipcowym posiedzeniu Narodowy Bank Polski niespodziewanie obniżył stopy procentowe. Główna stopa spadła z 5,25% do 5,00%, mimo że rynek oczekiwał pozostawienia jej bez zmian. Kluczowym powodem poluzowania polityki monetarnej była nowa prognoza makroekonomiczna zakładająca niższą inflację – zrewidowaną w dół do 4,0% na rok 2025. To otworzyło przestrzeń do bardziej łagodnej polityki pieniężnej.

Dalsze decyzje w sprawie stóp będą zależne przede wszystkim od prognoz inflacyjnych i tempa wzrostu PKB. Jeśli inflacja pozostanie stabilna lub będzie dalej spadać, możliwe są kolejne cięcia stóp. Nawet obecna stopa bazowa na poziomie 5,00% wydaje się dość restrykcyjna przy inflacji oczekiwanej w okolicach 4,0%, co rodzi pytania, czy takie zacieśnienie polityki pieniężnej jest uzasadnione.

Rynki w większości zgadzają się, że istnieje przestrzeń do dalszego luzowania i że po wakacjach mogą pojawić się kolejne cięcia stóp procentowych.

Solidne dane z rynku pracy w USA tłumią oczekiwania na cięcia stóp

Czerwcowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie wskazują na spowolnienie. Liczba nowych miejsc pracy (non-farm payrolls) utrzymuje się na solidnym poziomie – 140–150 tys. Dodatkowo, stopa bezrobocia niespodziewanie spadła z 4,2% do 4,1%, mimo prognozowanego wzrostu do 4,3%.

To negatywny sygnał dla rynków liczących na poluzowanie polityki pieniężnej pod naciskiem Donalda Trumpa. Rynek pracy jest kluczowym elementem w decyzjach Fed. Jeśli inflacja jest wysoka lub ma rosnąć, silny rynek pracy daje Fedowi argumenty, by utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie – pomimo politycznej presji z Białego Domu.

Perspektywy rynkowe

Złoty szybko odreagował niespodziewaną obniżkę stóp i obecnie odrabia straty. Poziom 4,25 nie zatrzymał ruchu i jest obecnie testowany od dołu. Jeśli rynek uznaje obecne poziomy stóp za zbyt restrykcyjne, ich obniżka to sygnał pozytywny – wspierający perspektywy wzrostu gospodarczego i ograniczający motywację do ucieczki z PLN w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu.

Dodatkowo, region CEE nie oferuje wielu alternatyw o wyższych stopach. Polska nadal prezentuje atrakcyjną kombinację solidnego wzrostu gospodarczego, podwyższonych stóp procentowych i stabilności politycznej. W rezultacie możemy zobaczyć dalsze umocnienie PLN poniżej poziomu 4,25, z kolejnym wsparciem na 4,20.

Kurs EURUSD jest pod presją głównie ze względu na rosnące oczekiwania na obniżki stóp. Donald Trump silnie naciska na Fed, aby ten je obniżył, ale bank centralny ma ograniczone pole manewru. Dane z rynku pracy pozostają stabilne, a bezrobocie wręcz spada. Przez to tymczasowo obserwujemy napływ kapitału do USD, choć dolar ponownie zaczyna tracić na wartości.

Poziom 1,180 jest bardzo blisko i jego przetestowanie wydaje się prawdopodobne. Jeśli zostanie przełamany, kolejnym celem dla EURUSD będzie 1,200. Taki ruch byłby znacznie ułatwiony przez gołębie nastawienie Fed lub pojawienie się negatywnych danych makroekonomicznych.

LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share