Złoty będzie słabł wobec USD i trzymał mocny kurs wobec euro w średnim terminie

Komentarze walutowe
15. 04. 2024 | Tomas Kudela

Złoty słabnie wobec dolara, natomiast rośnie w siłę na całym rynku i trzyma mocny kurs w stosunku do euro. Taka tendencja utrzyma się w średnim terminie, ocenia analityk ProStream – platformy wymiany walut dla firm. – Tomasz Kudela.

Tomáš Kudela, analityk ProStream
Tomáš Kudela, analityk ProStream

ProStream zwraca uwagę, że sytuacja na rynku mocno skomplikowała się od ubiegłego piątku. Inwestorzy kończyli go z nadzieją na trzy obniżki stóp procentowych w USA. Dzisiaj natomiast perspektywa jednej obniżki wcale nie jest pewna. Pojawiają się opinie, że Rezerwa Federalna w ogóle może przełożyć na przyszły rok termin rozpoczęcia luzowania polityki monetarnej. Wszystko za sprawą środowych danych o inflacji w USA w marcu, które okazały się wyższe od prognoz. Był to trzeci miesiąc z rzędu z wysokim odczytem dynamiki cen, wskazującym na hamowanie procesów inflacyjnych, wskazano w komunikacie.

„Amerykańska gospodarka jest silna, presja na ceny utrzymuje się co pozostawia niewielką przestrzeń dla FED na obniżki cen” – powiedział Kudela, cytowany w materiale.

W reakcji na te dane dolar umocnił się do wszystkich walut. Para euro/dolar znalazła się grubo poniżej poziomu 1,08, dochodząc do 1,0711 na czwartkowym zamknięciu. Jak oceni ProStream, „mocno dostało się” też złotemu, którego kurs wobec USD wzrósł do 3,97 zł. Polska waluta utrzymała natomiast stabilny poziom wobec euro. Na czwartkowym zamknięciu europejska waluta kosztowała 4,26 zł. Dodajmy, że w połowie tego tygodnia złoty testował poziom 4,25 EUR/PLN.

„O ile w przypadku dolara istnieje ryzyko dalszego osłabienia złotego, to wobec euro powinien pozostać on silny” – ocenia analityk.

Wbrew obawom rynku, że Europejski Bank Centralny może pójść w ślady FED i oddalić plany obniżek stóp procentowych w strefie euro, komunikat po posiedzeniu jakie odbyło się w czwartek wcale nie miał „gołębiego” przesłania. Christine Lagarde, szefowa EBC powiedziała, że Rada Prezesów była zgodna w sprawie przełożenia decyzji ws. cięcia stóp na czerwiec. Zastrzegła też, że rozpoczęcie luzowania polityki monetarnej w strefie euro nie zależy od tego co zrobi FED, a od danych z gospodarki. Dla EBC kluczowa jest informacja, czy inflacja zmierza w stronę celu inflacyjnego, wskazano dalej.

Na rynek powróciła nadzieja, że do pierwszej obniżki w eurostrefie dojdzie jeszcze w czerwcu, a w całym roku bank centralny trzy razy zmniejszy oprocentowanie.

„Perspektywa cięcia stóp w EBC przy neutralnej postawie Rady Polityki Pieniężnej wspiera złotego, który powinien pozostać mocny wobec euro” – powiedział Kudela.

Źródło: inwestycje.pl

LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share