Chcesz zacząć sprzedawać za granicę? To musisz wiedzieć. Poradnik ProStream

Blog
15. 11. 2023 | ProStream

Coraz więcej polskich firm na drodze swojego rozwoju dochodzi do etapu, kiedy należy zadać sobie pytanie: co dalej, jak rozwijać biznes, kiedy lokalny rynek jest już nasycony. Dla wielu przedsiębiorców jest to moment, kiedy decydują się na sprzedaż firmy, bo nie widzą szans na dalszy samodzielny rozwój. Tymczasem sposobem na wyjście z pułapki może być ekspansja na zagraniczne rynki. Skalowanie biznesu poprzez szukanie odbiorców w innych krajach w dobie globalizacji wcale nie jest tak trudne. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem jak zrobić pierwszy krok w międzynarodowej ekspansji i dowiedz się jak sprzedawać za granicę.

Poradnik ProStream
Poradnik ProStream

Badanie Rynku: Identyfikacja Okazji

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia sprzedaży produktów poza macierzystym rynkiem jest przeprowadzenie gruntownej analizy zagranicznych rynków. Oto, od czego powinieneś zacząć:

  1. Identyfikacja potencjalnych międzynarodowych rynków: niech podstawowym wyznacznikiem będzie popyt na Twoje produkty. Na razie nie przejmuj się, jak egzotyczny jest to rynek, jak bardzo odległy. Znalezienie potencjalnych klientów na Twoje produkty to połowa sukcesu.

  2. Analiza lokalnego popytu, konkurencji i przepisów. Sprawdź, kto jest Twoim konkurentem na docelowym rynku, czy jest to firma globalna, czy lokalna. Dowiedź się, czy w ramach prowadzonej przez Ciebie działalności możesz liczyć na preferencje finansowe, podatkowe, lub inne na danym rynku oraz, czy istnieją dodatkowe bariery dla takich firm jak Twoja.

Nawigacja w po przepisach prawnych

Kluczowe znaczenie dla pomyślnego rozwoju sprzedaży typu cross-border ma dobre rozeznanie przede wszystkim w zakresie przepisów podatkowych. Zrozum dobrze różnice dotyczące handlu w ramach Unii Europejskiej i z innymi krajami. Na terenie UE nie obowiązuje taryfy celne. Wysyłając towar na inne rynki musisz zapoznać się z lokalnymi przepisami celnymi.

Sprzedaż na terenie UE wiąże się też z istotnymi uproszczeniami z zakresie rozliczeń podatku VAT. Jeśli Twoim klientem jest firma zarejestrowana w VAT UE, do rozliczeń stosowana jest zerowa stawka VAT.

Wszyscy jesteśmy inni, czyli różnice kulturowe

Kiedy wybierasz się ze swoimi produktami za granicę musisz zapomnieć o swoich przyzwyczajeniach z rynku polskiego. Zagraniczny klient zazwyczaj ma swoje własne preferencje i oczekiwania, ugruntowane przez lokalne konteksty kulturowe i historyczne. To co jest doskonałym pomysłem marketingowym w Polsce, za granicą może w ogóle nie zostać zrozumiane.

Opanowanie dystrybucji i logistyki

Klientów na całym świecie łączy jedna cecha: chcą dostać zamówiony towar szybko i sprawnie. W ramach globalnych przepływów nikogo nie interesuje skąd pochodzi producent, albo sprzedawca, czy jest lokalnie działającą firmą czy zagraniczną. Rozważając sprzedaż za granicą musisz wybrać model logistyczny dostarczania Twoich produktów. Możesz zlecić całość operacji związanych z dystrybucją w ramach outsourcingu lub wybrać klasyczną opcję magazynowania towaru za granicą.

Rozliczanie zagranicznych transakcji i ryzyko walutowe

W przypadku polskich firm sprzedaż za granicą w każdym przypadku związana jest z wymianą walut w ramach wzajemnych rozliczeń. Nie jesteśmy w unii walutowej i transakcje cross-borderowe wymagają od Ciebie znajomości rynku walutowego i kursów wymiany. Na szczęście możesz skorzystać z pomocy z wyspecjalizowanych platform wymiany walut. ProStream jest jedną z nich. Oferujemy korzystne kursy wymiany walut (na najniższym dostępnym publicznie poziomie) bez żadnych dodatkowych kosztów: nie naliczamy opłat za transakcje, nie pobieramy opłat za przelewy zagraniczne SEPA i Swift oraz za prowadzenie rachunku. Co więcej - gwarantujemy tak samo korzystne warunki wszystkim firmom, bez względu na ich rozmiary i obroty. Poza tym w ProStream możesz zabezpieczyć się przed ryzykiem walutowym czyli nagłymi, niekorzystnymi zmianami kursów walut, zawierając umowę terminową typu forward. Gwarantuje ona niezmienność ceny waluty w określonym przedziale czasu.

Sprzedaż za granicę jest zadaniem złożonym, obarczonym większym ryzykiem niż podbój lokalnego rynku, ale czasem bardziej opłacalna. Poza tym, choć związane z tym wyzwania wydają się trudne do pokonania, pamiętaj że ścieżki dotarcia do zagranicznych klientów są już przetarte. Istnieją odpowiednie procedury i firmy, oraz instytucje pomagające w uruchomieniu zagranicznego biznesu: od kwestii prawnych, przez sprzedaż, logistykę i wymianę walut. Wszystkie te zadania możesz zlecić wyspecjalizowanym, zaufanym partnerom.

LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share