Poradnik ProStream: Cross-border do Czech - co warto wiedzieć

Blog
03. 04. 2024 | ProStream

Czechy to jeden z najszybciej rosnących rynków e-commerce w Europie i czwarty najbardziej perspektywicznym kierunek handlu cross-border dla polskich przedsiębiorców. Jeśli Twoja firma zamierza rozpocząć handel transgraniczny z Czechami lub szuka rozwiązań, które mogą go ułatwić - ten poradnik jest dla Ciebie.

ProStream - platforma do wymiany walut
ProStream - platforma do wymiany walut

Wchodząc z produktem na czeski rynek od razu warto pomyśleć o sprzedaży przez internet, bo Czechy są w europejskiej czołówce jeśli chodzi o e-handel. Dlaczego? Działa tutaj rekordowa liczba sklepów on-line w Europie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców – 5. Łącznie jest ich 51 tys. W Polsce przelicznik ten wynosi 1,3 na 1000 osób. 75 proc. Czechów kupuje w internecie – średnia unijna to 74 proc. (w Polsce odsetek ten wynosi ponad 60 proc.), a ich siła nabywcza jest ok. 40% większa niż Polaków.

Udział sprzedaży on-line w handlu detalicznym Czech sięga 13,5 proc. (dla porównania w Polsce 8%) i stale rośnie. Według analityków DataHorrizon Research średnioroczny wzrost e-handlu transgranicznego w Europie w latach 2022-2032 wyniesie 15,6 proc. Izba Gospodarki Elektronicznej uznała Czechy za jeden z najbardziej atrakcyjnych dla polskich przedsiębiorców kierunków handlu transgranicznego (cross-border), obok Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji właśnie, ze względu na szybko rosnący rynek e-commerce.

Uważaj na podwójne przewalutowanie

Decydując się na sprzedaż w internecie trzeba zastanowić się czy stworzyć własną witrynę, czy założyć konto na platformie ecommerce i za jej pośrednictwem prowadzić sprzedaż. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jeśli zdecydujesz się na własny sklep to na pewno możesz liczyć na szybsze wpływy i możliwość przewalutowania korony czeskiej bez pośredników, np. w ProStream, który jest liderem czeskiego rynku wymiany walut i może zaoferować atrakcyjny kurs wymiany bez żadnych dodatkowych opłat. Korzystając z pośrednika (czyli w tym wypadku platformy e-commerce) trzeba przygotować się na dłuższy cykl rozliczeń oraz dodatkowe koszty. Jeśli konto do rozliczeń transakcji w Czechach masz w Polsce, to istnieje ryzyko podwójnego przewalutowania korony czeskiej. Platforma e-commerce wyśle pieniądze na konto w Polsce i przewalutuje należność na złote, nawet jeśli do rozliczeń z Czechami masz konto walutowe. W numerze IBAN rachunku będą litery PL wskazujące na kraj pochodzenia banku. Przelew w koronach zostanie przewalutowany na złote, a następnie w polskim banku ponownie na korony. To niekorzystne rozwiązanie.

Zapłata przy odbiorze

Jedną ze źródeł sukcesu sklepów internetowych jest bardzo szybka dostawa, realizowana zazwyczaj następnego dnia po złożeniu zamówienia. Warto o tym pamiętać, chcąc być konkurencyjnym na czeskim rynku. Jeśli chcesz by Twój sklep sprzedawał do Czech, zadbaj o wszystkie dostępne lokalnie formy dostawy towaru, bo wybór w tym zakresie ma dla Czechów duże znaczenie. Jedną z ulubionych firm kurierskich jest PPL - tak popularna, że samo „PPL” bardzo często funkcjonuje jako nazwa zwyczajowa usług kurierskich. Czesi mówiąc „wyślij pepeelką”, mają na myśli po prostu „wyślij kurierem”. Dzięki zaoferowaniu wielokanałowego łańcucha dostaw swoim klientom już na początku zbudujesz przewagę konkurencyjną na czeskim rynku. Nie tylko zapewnisz konsumentom wybór sposobu, w jaki otrzymają paczkę, ale także zagwarantujesz konkurencyjne ceny przesyłek.

Jeśli natomiast chodzi o płatność, tu znowu jest inaczej niż w Polsce, gdzie rynek został zdominowany przez płatności Blik. Najbardziej popularną metodą płatności w czeskim e-commerce jest karta płatnicza. Czesi wciąż bardzo lubią płacić za pobraniem, a płatności dokonują wtedy gotówką lub wspomnianą kartą. Na popularności zyskują też e-portfele i płatności odroczone oferowane na rynku przez kilka firm.

Komunikacja po czesku

Czesi jako społeczeństwo są dość nieufni. Zanim skorzystają z nowego rozwiązania, chcą zrozumieć produkt, mechanizmy i model biznesowy stojący za usługą. Mają obawy przed dzieleniem się swoimi danymi w miejscach, którym nie ufają. Lubią za to produkty bezpieczne, proste i łatwe w użyciu. Są bardzo przywiązani do rodzimych marek i rozwiązań, czego najlepszym przykładem jest Google. Wyszukiwarka, która zdominowała świat w Czechach nadal walczy z rodzimą wyszukiwarką seznam.cz.

Dlatego, niezależnie czy zdecydujesz się zakładać własną witrynę, czy prowadzić cross-border przez gotową platformę, zadbaj o dokładne i poprawne opisy produktów oraz treści materiałów informacyjnych w języku czeskim. Czesi są purystami jeśli chodzi o język i, w przeciwieństwie do Polaków, rzadko posługują się zapożyczeniami z języka angielskiego. Warto zadbać też o to, by opisy produktów, procedury reklamacji czy instrukcje obsługi zostały dokładnie opisane w języku czeskim. Jeśli masz taką możliwość wprowadź również customer service, w którym komunikacja telefoniczna i e-mailowa z klientami odbywać się będzie w języku czeskim.

Wchodząc do Czech warto znaleźć partnera, który doskonale zna ten rynek i któremu ufają Czesi. ProStream zadebiutował w Polsce w 2022 r, ale w Czechach działa od wielu lat. Należy do doskonale znanej grupy SAB Finance, która jest numerem jeden rynku wymiany walut dla firm w Czechach.

LinkedIn ShareTwitter ShareFacebook share